fb

Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

Usunąć użytkownika z listy znajomych?

Czy usunąć zaznaczone wiadomości z kosza?

Czy chcesz usunąć ten utwór?

informacje o użytkowniku

donata

Dołączył:2017-03-20 19:01:05

Miasto:kalisz

Wiek:61

zainteresowania

życie, rodzina, obserwacja otaczającego świata.

kilka słów o mnie

Danuta Brodziak Sześćdziesięcioletnia polka na wsi mieszkająca z szuflady poetyckiej pomalutku się wydobywająca.

statystyki utworu

Średnia ocen: 3

Głosów: 3

Komentarzy: 3

statistics
A A A

3

Ocalić od zapomnieniautwór dnia

Autor:donatakomentarz Kategoria:Pamięć Dodano:2017-11-05 02:46:46Czytano:283 razy
Głosów: 3
Już w 12-13 wieku chłopi Dobrzeccy wolni ,dumni i zamożni byli nie pańszczyźniani.
Książe Przemysław Drugi się nimi zaopiekował , wolność im podarował i osadę ''wolnych kmieci ''założył.
W późniejszych latach samemu królowi Kazimierzowi Wielkiemu daniny składali ,które miastu Kaliszowi przekazywał i bogacił. Dzięki czemu jednym z rejonów najbogatszych w Polsce byli i chwałę królowi przynosili . A w czasach niespokojnych na wojny chodzili ,krew przelewali i ojczyzny bronili.

Ziemio Dobrzecka osado książęca co przez kije rózgi byłaś zahartowana i na krwawe walki przez nie byłaś przygotowana dumnie swą powinność sprawowałaś .Nie na darmo osadą książęcą się stałaś.

W Legionistach Piłsudzkiego służbę odbywali . W sierpniu 1914 roku za broń znów chwycili z odsieczą na Kalisz ruszyli .Z drugiej strony chłopi z okolicznych wsi na koniach jechali ,od ulicy Wrocławskiej oswobodzenie krajowi zniewolonemu nieśli .Później na Poznań z wojskami ruszyli po drodze do nich inni powstańcy dołączali i kraj z najeźdźców do 1920 roku uwalniali. Pistoletów brakowało ale młodym zdeterminowanym patriotom to nie przeszkadzało. Na wrogach pistolety zdobywano, białą bronią walczono, pikami ,kosami ,noże w zasadzkach się przydawały. Nawet kobiety do walki wkroczyły ,pokarmy dla walczących przygotowywały i rannych opatrywały .Za zmarłych msze odprawiały i w poświęconej ziemi z księdzem w mogiłach grzebały.

Dzięki takiemu patriotycznemu zgromadzeniu zrywowi ludzkiemu tyrani byli całkiem zaskoczeni i osłupieni .Dlatego się udało. Księstwo Poznańskie w kilka dni wole całe było. Placówki obronne powstańcy za sobą zostawiali i pozostawieni z mieszkańcami na straży wolego kraju stali. Walczący konie od chłopów dostali by się szybciej przemieszczali ,kraj ku wolności oswobadzali . ciąg dalszy nastąpi ,chcecie.
Grono GG sledzik wykop Facebook
znaczek info

Aby dodać komentarz musisz się zalogować.


kaja-maja c

(19:28:20, 05.11.2017)

ja już podziękuję,Historia całośc opisuje w:)

donata a

(21:12:06, 05.11.2017)

kaja ale tej wiadomości w historii nie znajdziesz o Dobrzecu i ich bohaterach się nie pisze za mała miejscowość a z małych rzeczy duże się tworzą

donata a

(21:13:06, 05.11.2017)

Paweł dziękuję za czytanie i ocenę

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją