fb

Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

Usunąć użytkownika z listy znajomych?

Czy usunąć zaznaczone wiadomości z kosza?

Czy chcesz usunąć ten utwór?

informacje o użytkowniku

Prorok

Dołączył:2010-10-12 22:48:52

Miasto:Naglowice

Wiek:32

zainteresowania

Pytanie lekko bezsensowne, bo miejsca, by mi nie starczyło na wymienianie wszystkiego. Lubię rzeczy z gruntu pozytywne jak death metal. Trudne, bym tylko ja mógł je pojąć.

kilka słów o mnie

Powoli wyrastam z narcyzmu i buntu młodzieńczego choć ostatki wciąż we mnie tkwią. Zafascynowany futuryzmem i turpizmem. Nie lubię wierszy nierymowanych.

statystyki utworu

Średnia ocen: -3

Głosów: 3

Komentarzy: 6

statistics

inne teksty użytkownika

A A A

-3

Futuristeutwór dnia

Autor:Prorokkomentarz Kategoria:Egzystencjalne Dodano:2010-10-14 12:54:46Czytano:878 razy
Głosów: 3
Idę samobiegiem przez zaspane ulice
mglisto tu jakoś, dziwacznie tak jest.
Białe kłęby benzyny mnie muskają w policzek.
Dokąd oni tak pędzą, dokąd leci ten tętn?

Dokąd ja też tak zmierzam, bezszelestnie jak błysk?
Nigdzie mi się nie śpieszy, wszak dzień wolny mam.
Popołudniu zamówiony mam mały jour-fixe,
Otoczony wianuszkiem podstarzałych już dam.

One pewnie już wiedzą, pojęły to w lot
Że gdy Prorok się chwycił za pisanie poezji
To wnet dowie się miasto, dowie się cały glob
Że już zniknął Tetmajer, że już zniknął Jasieński

Patrzę na ulic twarze, patrzę na wszystkich wkoło
Coś mi się marzy, choć sam nie wiem co
Ominąć te mordy podobne bryzolom
Uśmiechając się pięknie, uśmiechając książęco.

I pruję przez miasto niczym strachptak przez las
Mijam wystawy, te szklane okna na świat
Czuję się tak bogaty, czuję się tak jak Sachs
Gdy gram ze światem w szachy i wołam „szach-mat”.
znaczek info

Aby dodać komentarz musisz się zalogować.


DARTANIAN 110 c

(11:20:41, 14.10.2010)

Pierwsze wersy zwrotek stwarzają wrażenie że cała zwrotka będzie utrzymana w tonacji subtelnych rymów jak ulice- policzek a tu taki zawód wiersz nie jest zachowany w jednej tonacji i to mu dużo ujmuje rymy niby delikatne w dalszych zwrotkach są rymami na siłę no i skomplikowane słówka też nie bardzo trochę z tego względu że wiersz powinien trafiać również do osoby wrażliwej nie posiadającej bogatego zasobu słów i w efekcie jest to tylko popisem.
Przed kim nie wiem wiem że tu nie ma nikogo kto by był compendium wszelkiej wiedzy i wiem że rad należy słuchać ale dobrych
Pozdrawiam

Prorok a

(17:34:20, 14.10.2010)

Co do rymów możesz mieć rację, nie wiem, nie wypowiadam się.
Jednak "skomplikowane" słówka? Które? Jour-fixe?
W futuryzmie przyjęte jest, by wstawiać makaronizmy, głównie z francuskiego ewentualnie z angielskiego.
Owy jour-fixe nie raz był używamy, m.in. u Jasieńskiego.
Nie czuję się wystarczająco na siłach by obalić ten schemat.
A w dzisiejszej dobie komputerów jeżeli nie zna się jakiegoś słówka zawsze je można wklepać w google. Nie mówię za innych jednak uważam osobiście, że poezja nie powinna być wyrażona słowami codziennego użytku, to zbyt ordynarne.

DARTANIAN 110 c

(19:22:40, 14.10.2010)

W pana wierszu jest mnóstwo słów codziennego użytku że tak powiem wyraża poezję się właśnie między innymi słowami codziennego użytku ale oczywiście nie tylko ważny jest dobór tych słów pewna delikatność
jeśli pan np pisze:Baśka obierała ziemniaki a Karol je płukał no to nie jest to ordynarne a banalne po prostu Jest jednak mnóstwo piękna które nas otacza a umiejętne opisanie ich i jakaś koncepcja w międzyczasie nie jest banałem a może być już poezją
warto o tym wg mnie pamiętać i nie dać sobie wmówić że pisanie o tym co piękne to przeżytek tak nie jest tak jak i piękno przeżytkiem nie jest a nawet gdyby miało być to nie można by o nim było pisać w czasie przeszłym? Ja myślę że tak. Oczywiście o parze kaloszy albo kilogramie odchodów też można napisać wiersz, no o kaloszach jeszcze by mógł być dla dzieci a ten drugi to chyba wiersz przyszłości... Oczywiście mam nadzieję że poeci nie będą sięgać tak ,,daleko"' Pozdrawiam

mmm* c

(17:57:20, 20.10.2010)

Właściwy dobór słownictwa jest bardzo istotny,ale to, czy słownictwo ma być "delikatne" zależy wyłącznie od charakteru wiersza. Bywa naturalnie i tak,że poeta potrafi przy użyciu "delikatnego" słownictwa stworzyć mocne, czasem brutalne obrazy (. Bywa i tak,że za pomocą bardzo szorstkiego słownictwa udaje się wygenerować niezwykle subtelny obraz. Ważne jest to, by autor świadomie operował słowem, by nie tylko je czuł, ale i coś o nim wiedział, by dobierał słowa zgodnie z wymogami tekstu, ale i to by te słowa w tekście "brzmiały". Współczesna poezja operuje prostym, często potocznym słownictwem. Wbrew pozorom jest to trudna droga, ale bywają tacy którym się to udaje (polecam Świetlickiego i Macierzyńskiego).
Ps.Naturalnie zapożyczenia z języków obcych także są dopuszczalne, o ile nie są wprowadzone z przypadku lub dla pustego popisu.

Prorok a

(18:04:32, 20.10.2010)

Nie przypadek, nie popis. Tak jak pisałem wcześniej makaronizmy to część futuryzmu, są wpisane w gatunek, a ja nie czuję się jeszcze na siłach, by to zmienić. Jak futuryzm to pełny.

Prorok a

(18:04:34, 20.10.2010)

Nie przypadek, nie popis. Tak jak pisałem wcześniej makaronizmy to część futuryzmu, są wpisane w gatunek, a ja nie czuję się jeszcze na siłach, by to zmienić. Jak futuryzm to pełny.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją