fb

Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

Usunąć użytkownika z listy znajomych?

Czy usunąć zaznaczone wiadomości z kosza?

Czy chcesz usunąć ten utwór?

informacje o użytkowniku

gabrielaweronikaprzystupa

Dołączył:2019-10-08 11:30:56

Miasto:Lublin

Wiek:41

zainteresowania

Taniec, origami, pasjans pająk, malarstwo i proza,haft krzyżykowy.

kilka słów o mnie

Jestem 36 letnim rudzielcem, mieszkam na wsi. Kocham polską przyrodę i obyczaje poza tym lubię tańczyć mam swój czarnoksiężny pokoik pełen książek i nut bo bardzo lubię również grać na flecie prostym. Poza tym filmy w miasteczku obok jest biblioteka pełna książek filmów i muzyki tam najbardziej lubię przebywać i wypożyczać wszelkie woluminy. Kocham się również w malarstwie lubię szkicować giokandami i rysować monde-luzami i tisonami. Lubie też wszelką magie uważam że ludzie powinni żyć według praw magi czyli przyrody. Uważam też że człowiek jest częścią przyrody i dlatego powinien żyć ze wszystkimi stworami w zgodzie iprzyjaźni. Moim najlepszym przyjacielem jest kotek o imieniu Puszek. Do tej pory opublikowałem książki. Podróż Schizofreni z wydawnictwem Nowae res Wiersze i fraszki pierwsze Wydawnictwem Ridero Bajki dla Okruszkuw wydawnictwo Ridero Historia latających mi tel i zawodów miot z wydawnictwem Ridero Magiczna parasolka z wydawnictwem Ridero Kolorowanki biblijne z wydawni ctwem. Świętego Macieja Liczne almanachu z wydawnictwem Swietego Macieja Książki publikuje pod albo Gabriela Przystupa lub Gabriela Weronika Przystupa bo Weronika to imię z bierzmowania . Czasami używam.też imienia Oktawia bo Gabrysia Weronika to wlasnie Oktawia. Ktoś tak mi doradzil Pozatym opublikowałam 119 artykułów na portalu Artelis.

statystyki utworu

Średnia ocen: -1

Głosów: 1

Komentarzy: 0

statistics
A A A

-1

Wielki spór o bajki i baśnieutwór dnia

Autor:gabrielaweronikaprzystupakomentarz Kategoria:Tęsknota Dodano:2019-10-10 12:18:38Czytano:376 razy
Głosów: 1
Jako dzieci wszyscy je uwielbiamy, gdy dorośniemy, boimy się ich okrucieństwa. Prawie każdy zna jakieś współczesne bardzo kontrowersyjne zakończenie popularnej bajki, wystarczy komuś wspomnieć o Śnieżce i siedmiu krasnoludkach.



Historia baśni i bajek

W 1812 roku bracia Grimm wydali swoje baśnie z zakończeniami pierwotnymi. Zakończenia tych opowieści były zdecydowanie gorsze od współczesnych żartów na temat bajek. Według pierwotnych zakończeń śpiącej królewny wcale nie obudził książę swym delikatnym pocałunkiem. Zbudził ją płacz jej dzieci, które miała z owym księciem. No cóż, widok śpiącej, dobrej królewny dla księcia był pokusą nie do przezwyciężenia. W 1812 roku główni myśliciele epoki uznali, że czytanie podań i baśni jest szkodliwe dla dzieci.


Co na to współcześni?


Współcześnie tematem bajek zajmowało się wielu badaczy. Maria Montessori, twórczyni przełomowych przedszkoli, w których dzieci uczą się przez zabawę, głosiła, że bajki dla dzieci owszem tak, ale powyżej 7. roku życia. Wcześniejsze czytanie bajek dzieciom powoduje powstanie lęków i fobii. Rozwija w dzieciach wrażenie, że mogą one za pomocą myśli sterować rzeczywistością. Dzieci utożsamiają się z postaciami, które latają i na przykład mogą wyskoczyć z okna jak ich ulubiony bohater.
Inna badaczka baśni, Maria Tatar, zwraca uwagę, że bajki są pełne przemocy, zawiści, brutalności, co znacząco wpływa na psychikę dziecka. Dzieci uczą się na symbolach, że zło jest okrutnie karane. Bajki pozwalają w sposób stopniowy uzmysłowić dzieciom, że dobro zwycięża i przygotowują je na to, że w życiu mogą spotkać wiele zła.



Albert Einstein z kolei zwracał uwagę na to, że baśnie rozwijają inteligencję dzieci, gdyż uczą myśleć. Magię natomiast nazywa swoistym wabikiem.
Przeciwnicy baśni podkreślają jednak, że baśnie są pełne seksizmów i stereotypów. Utrwalają patriarchalny sposób funkcjonowania społeczeństwa.


Lista zysków
Dzieci, które początkowo święcie wierzą w bajki, później stopniowo odrzucają magię, czyli to co początkowo było dla nich najciekawsze, a zostają w ich psychice ścieżki i wzorce postępowania pełne dobra. Uczą się postępować w sposób właściwy i przewidywać rezultaty swoich działań. Bajki to swoiste symbole, w których występuję dobro i zło, i to dobro jest wynagradzane, a zło potępiane. Terapeutyczną rolę bajek potwierdza przykład małej Zosi, o której wychowaniu wypowiadają się jej rodzice na jednym z forów...”Gdy się urodziła Zosia postanowiliśmy ją wychować bez przemocy, to znaczy nie pokazywaliśmy jej bajek z „przemocą”, nie pozwalaliśmy jej oglądać filmów, w których ludzie cierpieli. Wszystko to robiliśmy dla niej, baliśmy się, że wyrośnie na chuligana tak jak jej starszy brat. Okazało się, że gdy Zosia miała 5 lat i posłaliśmy ją na podwórko, na każde zdarzenie w dziecinnej zabawie, w którym był cień agresji Zosia reagowała płaczem i ucieczką.”. Ta wypowiedź tylko potwierdza starą prawdę, że tak jak w życiu, tak w wychowaniu dzieci potrzeba wypracować złoty środek.
znaczek info

Aby dodać komentarz musisz się zalogować.


znaczek info

Brak komentarzy.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją