fb

Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

Usunąć użytkownika z listy znajomych?

Czy usunąć zaznaczone wiadomości z kosza?

Czy chcesz usunąć ten utwór?

informacje o użytkowniku

gabrielaweronikaprzystupa

Dołączył:2019-10-08 11:30:56

Miasto:Lublin

Wiek:39

zainteresowania

Taniec, origami, pasjans pająk, malarstwo i proza,haft krzyżykowy.

kilka słów o mnie

Jestem 36 letnim rudzielcem, mieszkam na wsi. Kocham polską przyrodę i obyczaje poza tym lubię tańczyć mam swój czarnoksiężny pokoik pełen książek i nut bo bardzo lubię również grać na flecie prostym. Poza tym filmy w miasteczku obok jest biblioteka pełna książek filmów i muzyki tam najbardziej lubię przebywać i wypożyczać wszelkie woluminy. Kocham się również w malarstwie lubię szkicować giokandami i rysować monde-luzami i tisonami. Lubie też wszelką magie uważam że ludzie powinni żyć według praw magi czyli przyrody. Uważam też że człowiek jest częścią przyrody i dlatego powinien żyć ze wszystkimi stworami w zgodzie iprzyjaźni. Moim najlepszym przyjacielem jest kotek o imieniu Puszek. Do tej pory opublikowałem książki. Podróż Schizofreni z wydawnictwem Nowae res Wiersze i fraszki pierwsze Wydawnictwem Ridero Bajki dla Okruszkuw wydawnictwo Ridero Historia latających mi tel i zawodów miot z wydawnictwem Ridero Magiczna parasolka z wydawnictwem Ridero Kolorowanki biblijne z wydawni ctwem. Świętego Macieja Liczne almanachu z wydawnictwem Swietego Macieja Książki publikuje pod albo Gabriela Przystupa lub Gabriela Weronika Przystupa bo Weronika to imię z bierzmowania . Czasami używam.też imienia Oktawia bo Gabrysia Weronika to wlasnie Oktawia. Ktoś tak mi doradzil Pozatym opublikowałam 119 artykułów na portalu Artelis.

statystyki utworu

Średnia ocen: -1

Głosów: 1

Komentarzy: 0

statistics
A A A

-1

Historia Judaszautwór dnia

Autor:gabrielaweronikaprzystupakomentarz Kategoria:O życiu Dodano:2019-10-17 01:12:35Czytano:173 razy
Głosów: 1
Podobno Judasz był jednych z tych, którzy zostali zmuszeni do urodzenia się przez anioły i ludzi rośliny i zwierzęta. Judasz, bo o nim mowa nazywany jest przez historie największym zdrajcą i bluźniercą. Uważam, że książka Tosca Lee, która opowiada te jedną z najbardziej, krwawych historii jest tak ciekawa i godna rozmowy. Tosca Lee opisuje Judasza z punktu widzenia osoby który miał swoją rodzinę, marzenia, mamę, która nazywała go swoim ukochanym synkiem Judaszkiem , a więc co się stało ze tak postąpił i zdradził, jakie były motywy jego postępowania. Judasz mawiał:


…„Ale skoro nie znają mnie, nie znają też i Jego. W ten sposób zabiorę prawdę ze sobą do otchłani”.…


Tosca Lee w swojej książce opowiada historie Judasza (po polsku Grzegorza) z punktu widzenia dziecka młokosa, człowieka, później mędrca. Jego życie kończy samobójstwo poprzedzone myślami, że w .."Szeolu nikt nie chwali Boga"....
Judasz ma sześć lat za czasów panowania Cezara Augusta, czyli wtedy gdy rodzi się Chrystus. W Jerozolimie jest wszystko co kocha czyli świątynia Boga, Judasz czuje, że mieszka w pępku świata. Jest szczęśliwy do czasu, gdy dowiaduje się ze Król Herod nie żyje – jego ojciec pobożny Żyd postanawia udać się do Scytopolis. Inni żydzi z jego odłamu cieszą się ze śmierci Heroda, gdyż ten złamał prawo i na świątyni powiesił orła symbol Rzymu i wszelkiego poddania się poganom. Po jego śmierci pobożni Żydzi zdjęli go i musieli uciekać. Judasz ma starszego brata bardzo pobożnego młodego młokosa Jozuego. Ciągła rywalizacja między braćmi rozczula rodziców. Judasz czuje, że jest fałszywy jak bita moneta z rewersem i awersem to mu przeszkadza. Marzy, żeby podobnie jak ojciec i brat stać się mędrcem, który jest zaczepiany w synagodze i proszony o wyjaśnianie pism i dyskusje. Judasz bez przerwy się modli, pości i płacze, że jest gorszy od brata.


Jedna ze śmieszniejszych opowiastek o Judaszu to ta, w której łamie on post i wtedy spogląda na niebo a chmury przykrywają księżyc mały Judaszek zaczyna płakać ze jest niczym Ewa która zerwała zakazany owoc że to wszystko przez niego zaczyna płakać i się oskarżać. Spowiada się ojcu. Rodzie są dumni z pobożności swojego syna i jego małostkowości. Tłumacza mu, że może księżyc wcale nie spadł tylko do niego zamrugał.
Tymczasem w Jerozolimie po śmierci Heroda zabito 3 tysiące pobożnych żydów. Co raz ktoś ogłasza się królem. Ojciec Judasza płacze, bo on uciekł a oni zostali i stali się męczennikami. Judasz miewa sny, w których widzi palonych nauczycieli z Jerozolimy.

Ojciec Judasza Szymon jest dumny z obu synów, Jozue jest nazywany „małym rabbuni” a Judasz jego bratem. Judasz bardzo kocha swoją rodzinę zwłaszcza mamę.
Tymczasem w Jerozolimie Juda syn Ezechiasza ogłasza się mesjaszem, ojciec Judasza staje w kompani i staje się bohaterem. Gdy przychodzi do domu prosi małego swojego synka aby wiedział ze zgodził się przystać do Judy aby ten był z niego dumny. Tymczasem Juda syn Ezechiasza postanawia opanować Jerozolimę. Wiele walk ulicznych pochłaniają życie wielu tysięcy żydów.


Matka Judasza zabiera go w drogę po wodę nagle zobaczyła nadjeżdżający Regiment wojsk rzymskich, ktoś krzyczy, aby uciekała do jaskini, bo grozi jej śmierć. Tymczasem Szymon ojciec Judasza i Jozue są w mieście. Judasz czyni śluby, że nie będzie więcej konkurował z bratem, że zostanie najlepszym nauczycielem, aby tylko matka i brat oraz ojciec przeżyli. Oboje zaczynają się modlić …” Gdy na mnie nastają złośliwi, by zjeść moje ciało, wtenczas oni, wrogowie moi i nie przyjaciele, chwieja się i padają. Chociaż by stanął naprzeciw mnie obóz, moje serce bać się nie będzie. „…


Miasto Seforis przezywa oblężenie Judasz i jego matka płaczą i pragnął spokoju. Ósmego dnia krycia się w jaskini oboje płaczą z głodu i odwodnienia. Jego matka postanawia wyjść z ukrycia i pójść do miasta w drodze zaczyna lamentować, drogę do Seforis poprzedzają tysiące krzyży, na których wiszą pobożni żydzi.
… „skazanych krzyżowano nago, a my staraliśmy się na nich nie patrzeć, na ich gorzki wstyd i wypełnioną mękę drogę do Szeolu”…
…” W powietrzu unosiła się woń krwi i fekaliów, cuchnęło ciałami, które już gniły w duszonym popołudniowym upale”…
…”. Wrony nadlatywały i odlatywały, trzepocząc ciemnymi skrzydłami, siadając na ciałach i dźgając dziobami martwa tkankę…”
…”. Rozpoznawałem te twarz, zwróconą ku niebu.
Ojciec.
Moje usta wypełniły przeraźliwy dźwięk. Dopiero kiedy matka mnie objęła, tłumiąc okrzyk, zdałem sobie sprawę, że wydobyły się one z moich ust. Wyłem, miotałem się, rwałem włosy z głowy – nie dlatego, że tak nakazywała tradycja, ale dlatego że nic innego mi nie pozostało…”


Matka Judasza prosi, aby nie patrzył na nagość ojca oboje udręczeni odchodzą. Spalone Soforis przypomina Judaszowi spaloną Sodome. Ich dom razem z Jozuem i przyjaciółmi został spalony, Judasz już nigdy miał nie zobaczyć brata. Judasz ze swoją mamą chowają ojca i brata w jaskini. Matka i Judasz nie mają nic, zaczynają żebrać na jedną noc przechowuje ich rolnik po darowuje jej welon. Tymczasem omen historii sprawił ze matka judasza została kurtyzaną aby dostać się do Kariotu gdzie mieszka jej rodzina.
…” wyleczyłem się z gorączki i dołączyłem do bandy chłopców, którzy biegali samopas po mieście. Obijaliśmy sobie twarze, żebraliśmy pod świątynią pogańska i dostawaliśmy miedziane kwadranse od obcokrajowców. Czasami kradliśmy. Ale kiedy wypomniałem przywódcy bandy, że nie podzielił pieniędzy sprawiedliwie, pobili mnie, nazwali moją matkę nierządnica i zabrali mi wszystkie monety… „

W Scytopolis ukrzyżowano dwa tysiące żydów. Po długiej wędrówce matka Judasza razem z nim docierają do Kariotu gdzie mieszkają siostra i ciotka. Matka Judasza jest brzemienna. Judasz zostaje nauczycielem kończy dwanaście lat i czyta po aramejsku, hebrajsku i grecku. W mieście ma dojść do ogłoszenia kolejnego mesjasza, ale zostaje on zabity. Judasz zakochuje się w Zuzanie ma szesnaście lat, ma pod opieką matkę i młodszego brata całą rodziną przenoszą się do Jerozolimy.
W świętym mieście jest świątynia marzenie według niektórych także dzisiejsze żydów o świątyni i oddawaniu czci Bogu.


W Jerozolimie Judasz doczekuje się potomka, zaczyna zauważać niesprawiedliwości społeczne i postanawia razem z teściem zacząć pracować w tłoczni oliwy. Postanawia kupić złoty liść i w podzięce zaczepić na świątyni za syna. Tymczasem świątynia została splądrowana przez Piłata, który przyjechał do Jerozolimy, bo zakochał się w Claudie, której nie chciał mu oddać jej ojciec.
Zuzanna wybiera się do miasta na targ wtedy młody nauczyciel Izaak ginie z rąk Samarytan. Zuzanna jest w środku wydarzeń umiera ona i dziecko wczesniej poroniła jeszcze dwoje dzieci. Judasz jest sam zrozpaczony … „Pierwszy raz umarłem, będąc chłopcem, który patrzył na swojego ukrzyżowanego ojca. Tego dnia umarłem po raz drugi, jako mężczyzna, który klęczy przy otwartym ciele swojej żony, kołysząc w ramionach swojego martwego synka”...


Tymczasem w Świętym mieście objawił się nowy nauczyciel Jan Chrzciciel ludzie nie mówili o nikim innym jak o nim. Mieszkał na pustyni i jadł szarańcze i miód nosił wielbłądzią sierść. Jawnie potępił Heroda Antypasa, który poślubił żonę swojego brata wbrew zakazom Tory. Był synem Elżbiety i Zachariasza, któremu anioł Gabriela zwiastował narodzenie syna, który będzie niezwykły o czym miało zwiastować jego imię co oznaczało „Jahwe się zlitował”. Według niektórych podań Zachariasz był bliską rodzina Elżbiety, która z kolei uznawana była za bardzo mądrą.
...” Eliasz
On jest Eliaszem!....'
Tak mawiali żydzi, przychodzili tysiącami do Jana po nauki. Oto jedna z nich
...” - Nadchodzi czas. Mówię, że za mną idzie mocniejszy ode mnie – oświadczył Chrzciciel i wtedy zdałem sobie sprawę, że już nie krzyczał, ale mówił do mnie. Ściszył głos.- Któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u jego sandała. „....
...” Chodźcie ! Ja chrzczę was woda, ale on chrzcić was będzie ogniem! „..” Jest tu celnik, który pyta, jak powinien postąpić – odpowiedział jeden z mężczyzn. - Jan mówi mu, żeby nie pobierał nic ponadto, co mu wyznaczono...”
Judasz pod wpływem nauk Jana postanawia przyjąć chrzest;
…''. Pod wpływem impulsu zdjąłem sandały i ściągnąłem tunikę, nie zważając na zaskoczonego Szymona. Odziany w samą przepaskę, chwiejnym krokiem wszedłem za Chrzcicielem do wody...”
...'' Pan mnie nie opuścił. Pan nie opuścił Izraela. Wierzyłem i wiedziałem, że to prawda. Choć by to miało trwać tylko przez chwile...”
Judasz schudł, umartwiał się i pościł, tymczasem posłańcy rady starszych zaczęli otwartą dyskusję z Janem Chrzcicielem.
...” Jakim Prawem odpuszczasz grzechy? Czy jesteś kapłanem? Kim zatem jesteś abyśmy mogli dać odpowiedz tym, którzy nas wysłali
-Jesteś synem kapłana, ale cóż to dla was ? Kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem ?
Gniewem? Gniew nas nie dosięga ! Abrahama mamy z ojca !
Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. Czy nie wiecie, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi ?
- Jak śmiesz!...''.


Tymczasem Judasz zaprzyjaźnia się z Levim, który opowiada mu o Janie j jego bracie ciotecznym Chrystusie Nauczycielu. Judasz uczy się tajnego kodu, którym posługuje się w korespondencji między nauczycielami. Pytanie, jakie się nasuwa jest takie czy on od początku nie nawiedzi Chrystusa i Jana. Biorąc pod uwagę jego przeżycia z młodości jest to oczywiste. On po prostu pragnął spokoju i pokoju w swoim Państwie, nIe miał nikogo.
Druga część artykułu już wkrótce

Bibliografia:

"Judasz" Tosca Lee

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Chrzciciel

http://obliczaludzi.com/jan-chrzciciel/
Grono GG sledzik wykop Facebook
znaczek info

Aby dodać komentarz musisz się zalogować.


znaczek info

Brak komentarzy.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją