fb

Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

Usunąć użytkownika z listy znajomych?

Czy usunąć zaznaczone wiadomości z kosza?

Czy chcesz usunąć ten utwór?

informacje o użytkowniku

sarahkane

Dołączył:2011-06-12 22:27:08

Miasto:Szczecin

Wiek:32

statystyki utworu

Średnia ocen: 3

Głosów: 3

Komentarzy: 0

statistics
A A A

3

masło maślaneutwór dnia

Autor:sarahkanekomentarz Kategoria:*** Dodano:2012-11-26 02:33:50Czytano:550 razy
Głosów: 3
Konsekwentna, ale też osobliwie uderzająca jest Twoja odpowiedź. Z pewnością nie bierzesz pod uwagę czynników, które miały wpływ na napisanie owego ' listu' , z pewnością nie znasz także adresata. ?Piszesz, że zasób słów robi na Tobie wrażenie- otóż bogate słownictwo, nie świadczy o bogatym wnętrzu (choć na pierwszy rzut oka, tudzież ucha – mogłoby się nam tak wydawać. Efektem, który chciałam osiągnąć publikując owy list – było uświadomienie, przypomnienie sobie, że umysł 17-latka to nie tylko darmowe filmy porno, bezrefleksyjny bełkot albo próba wygenerowania swojego ego poprzez buty niewolniczo produkowane przez skośnookie dzieci.

Zgadzam się z Tobą w kwestii społeczeństwa, a właściwie jedności – której tak zawzięcie bronisz – jeśli przyjmiemy, ze celem jest autodestrukcja. Pod tym względem poprzeczki, które przeszkadzają w osiągnięciu apogeum- są rzeczywiście łatwe do przeskoczenia –ba, mkniemy pomiędzy szczebelkami.
Piszesz również, że jedną z fundamentalnych różnic, która dzieli nas od zwierząt jest- świadomość. Nie uważam tego, za duży wyróżnik, a podążając za Orwellem – skupiłabym się na podobieństwach.
Wydaje się, że problemu nie da się nawet musnąć, jeżeli się nie założy, że cechą natury ludzkiej jest jej dwoistość. Inaczej mówiąc- skłonność zarówno do miłości bliźniego, jak do uczynków najbardziej okrutnych, nazwanych często, acz niesłusznie- nieludzkimi; toć byliśmy długo kanibalami, co nawet hienom się nie zdarza. W której ze stron ludzkiej natury zapala się zielone światło? Czy tej, w której siedzi atawistyczne bydlę, czy też tej, w której tli się iskra świadomości, sumienie?

„Wbij sobie jeszcze nóż w plecy i powiedz ze jesteś skazany na ból” ironizujesz i naigrawasz się, pomijając fakt, że każdy człowiek ma w sobie potencjał zadawania bólu (również znasz to z autopsji). Dlatego właśnie ciekawią nas powieści markiza de Sade i filmy Hitchocka
Wprowadzają nas w mroki naszej psychiki, pokazując to, co większość szczętnie ukrywa. Takie zachowanie są przez Twoje (uwielbione) społeczeństwo nieakceptowane. Chociaż, nie, przepraszam, z historii wiemy, że społeczeństwo jednak akceptuje wszelkiego rodzaju dewiacje. Bolszewicy dostarczyli najpiękniejszego w dziejach usprawiedliwienia dla najbardziej sromotnych popędów człowieka. Usprawiedliwienie było szczytne i – co ważne- zrozumiałe dla każdego. Oto gwoli zbawienia od wszelkiego wyzysku i ucisku- dano rozgrzeszenie chciwości, zawiści, okrucieństwu – czekającemu w każdym z nas na sposobność. A społeczeństwo nazistowskie? Też miało wspólny cel Wielu badaczy podkreślało, że system nazistowski podniósł do najwyższej rangi to, co było w społeczeństwie najgorsze. Interesujące jest, ze czołowi naziści doszli w pewnym momencie do punktu, w którym uznali wyższość zwierząt nad ludźmi. Hitler na przykład, zanim popełnił samobójstwo, zabił swoją sukę. Nie chciał, żeby zwierze żyło w świecie rządzonym przez podludzi (ach, ta jego świadomość cierpień ukochanego psa).
Wówczas społecznie akceptowane czyny mogły (ale w większości tego nie robiły) budzić odrazę, sprzeciw ogółu. W takim wypadku łatwo o stwierdzenie: 'Prawdziwym jarzmem jest społeczeństwo' – i nie jest ono pisane nad wyraz.

Owszem dzisiaj nie pamiętamy. co nie oznacza, że nie jest gorzej, że wartości nie deawulują. Są jednostki, które dostrzegają wszechobecną niesprawiedliwość, kłamstwo, obłudę i cieszę się, że w umyśle owego siedemnastolatka zrodziła się wizja zapisania swoich odczuć, z którymi zgodzić się nie musimy, ale które utwierdzają mnie w przekonaniu, że myślenie wymaga poświęceń. Szczególnie dzisiaj gdy nie myślimy, a działamy.
znaczek info

Aby dodać komentarz musisz się zalogować.


znaczek info

Brak komentarzy.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją